הערות אחדות על הולנדים וזבל

ההולנדים אוהבים מאוד את הזבל שלהם.

כאן ידובר מעט על ההיבטים החברתיים של הנושא וכן יוארו כמה פינות אפלות באופיה של אומה.

בימים הראשונים למדנו המון על זבל. במטבח חיכו לנו ארבעה פחים ביתיים, בחצר היו שלושה פחים נוספים, בחניה האחורית הסתתרו עוד חמישה- מוצנעים בקרקע, אלגנטיים כאלה. בשביל מה כל זה?

IMG_20181009_170504.jpg
פחים אלגנטיים. כמעט כמו הצפרדע הירוקה בארץ

ארבעה פחים ביתיים לו לאדם: פח לזבל אורגני, פח לנייר, פח לפלסטיק ולמתכת, ופח ל'כל השאר'- 'rest',  בתקווה שלא יישאר כזה והכל ימוחזר עד כלות. את ארבעת הפחים הללו מפנה האדם בנעלי בית ופיג'מה אל החצר האחורית, שם ממתינים לו בסבלנות שלושה פחים  גדולים נוספים, שגם הם בתורם מיועדים לפלסטיק, נייר וזבל אורגני. פעם בכמה שבועות מקבל האדם התראה לאפליקציית הזבל שלו, המורה לו לגרור החוצה את הפח הרלוונטי על מנת שיפונה. קרה ושכח האדם, או אשתו, לגרור את הפח החוצה, נשאר עם פח מלא לשבועיים נוספים והתבאס.

מה עושה ההולנדי אם ברשותו צנצנות זכוכית ריקות? יועיל לגשת אל הפח הקרוב המיועד לזכוכית וישליך אותן שם, אבל רק בין השעות שמונה לעשר בבוקר, שלא יפריע רעש הזכוכית המתנפצת את מנוחת השכנים. ואיך יידע מהן השעות בהן מותר לזרוק את הזכוכית? הלוא הן כתובות על הפח. "זרקו את הזכוכית שלכם רק בין השעות שמונה לעשר בבוקר". לא לפני ולא אחרי, שמרו על החוקים. וההולנדי שומר.

IMG_20181009_170344.jpg
כיתוב על פח הזכוכית. רק בין שמונה לעשר.

גם לנייר יש פח ציבורי. מה קורה אם ברשות ההולנדי פיסת קרטון גדולה, אריזה של איקאה נגיד, שאותה הוא מבקש לזרוק? הלוא פתח הפח קטן מדי לגודל כזה של קרטון. מה יעשה? יקרא את הכיתוב על הפח ויבין שאת הקרטון הגדול יש לקפל, על מנת שיתאים לגודל הפתח. ואם לא כתוב לקפל, לא יקפל. לא יידע מה לעשות בקרטון.

IMG_20181009_170318 (2).jpg
פח נייר. הקרטון גדול מדי? קפל אותו, בנאדם

ומה לגבי הפח של 'כל השאר', זבל כללי? כאן זה אפילו עוד יותר מסובך. כדי לזרוק זבל כללי לפח הכללי, יש צורך בכרטיס. כרטיס זבל. את הכרטיס מקבלים מהעירייה כשנרשמים שם כתושבים. הכרטיס פותח את הפח ובלעדיו לא ניתן, פשוט אי אפשר, לזרוק זבל. הלך הכרטיס, נתקעת עם הר של זבל כללי. ממתינים למוצאי שבת כדי לפתוח את הפח עם הכרטיס, בשבת אי אפשר, זה חשמלי. ומה קורה אם רוצים לשים ליד הפח חפץ גדול כלשהו, שכבר אין בו חפץ אבל מישהו אולי עוד יכול להשתמש בו? ובכן, אצלנו- בשכונת קרית מנחם שבעיר הקודש, שמים את החפץ ליד הפח ואחרי חצי שעה החפץ כבר איננו. אבל כאן, לעומת זאת, הדבר מאוד לא מקובל. איך יודעים? נכון מאוד, זה כתוב על הפח. "מרבית האנשים בשכונה הזו לא נוהגים להניח זבל ליד הפח", כך ממש. תפסה אותי המילה "מרבית". הכוונה היא- "מרבית האנשים בשכונה הזו לא מניחים זבל ליד הפח. אתה יכול לבחור ולעשות אחרת, להניח ליד הפח את הזבל העלוב שלך וכך לשייך את עצמך למיעוט- הברברי, הגס וחסר הנימוס." מי יעז להניח משהו ליד הפח אחרי הדבר הזה? ככה עושים אכיפה, זה פיקוח חברתי.

IMG_20181009_122714
כרטיס זבל. כל ילד יודע.

אז מה בכל זאת עושים אם רוצים לזרוק חפץ גדול כלשהו, ספה למשל? הו. קובעים פגישה. פגישת זבל. נוסעים עם האוטו והספה למזבלה של אמסטלפיין- חברים העידו שזה המקום הכי נקי בעיר, ושם נפרדים מהספה. אבל קודם, לקבוע פגישה. אסור לזרוק ספה בלי לקבוע פגישה.

IMG_20181009_173024.jpg
פח 'כללי' עם כרטיס. לא בשבת. רוצים לזרוק ספה? נא לקבוע פגישה.

בימים הראשונים הילדים רעדו מפחד. "אמא, איפה זורקים את הקופסא של השוקו???"  באורגני? בכללי? אולי בכלל בנייר? "לא!!! יואב!!! בננה זה לא פלסטיק!!!" "אבא, אביגיל שמה גרביים קרועות בפח של הנייר!"  חיתולים מסריחים של בועז- זה נייר? זה פלסטיק? זה אורגני כי זה מסריח? כל כך מבלבל.

אז הפח האורגני אכן התחיל להסריח אחרי כמה ימים, וכשהבנו שאחיו הגדול, זה שבחצר, יפונה רק בעוד שלושה שבועות, ויתרנו עליו. הפח האורגני זה למתקדמים ואנחנו עדיין לא שם.

נסכם. במטבח הביתי של הולנדי השומר על החוקים במידה רבה, ארבעה פחים ושלושה שלבי פינוי אשפה: פח לזבל אורגני, פח לפלסטיק ומתכת, פח לנייר ופח לכל השאר, או- הזבל הכללי. שלב א'- פחים קטנים במטבח, שלב ב'- פחים גדולים בחצר, חוץ מיוצאי הדופן. יוצאי דופן: זבל כללי, כרטיס. אין כרטיס, נדפקת.

 !No waste for you

 זכוכית- פח יעודי,  אבל רק בין שמונה לעשר בבוקר. וזכרו מה עושים מרבית האנשים בשכונה.

שלב ג'- התראה לאפליקציית הזבל, פח החצר הרלוונטי החוצה, חוזר נקי ושמח כמו תינוק רחוץ.

ההולנדים אוהבים מאוד את הזבל שלהם, מקשטים את הפחים במדבקות של פרחים ודשא, ולא מפספסים לעולם את יום הפינוי. סדר, ניקיון, נימוס ושמירה אובססיבית על החוקים. חוקים, כללים, זה קודש. הם נכתבו, כמעט כמו הוראות הבטיחות בצבא, בדם ויוגורט עיזים.

סך הכל זה באמת אחלה, כל המיחזור הזה, באמת שיש לנו הרבה מה ללמוד. אבל לפעמים, כשכבר אין לי עצבים וכוח לחוקים ולסדר של ההולנדים, אני פשוט משליכה הכל לפח אחד, כללי או אחר, יוצאת לזרוק את הזכוכית בשבע בערב ומגניבה גם כמה בקבוקי בירה לפח של הפלסטיק, ככה בשקט. דווקא. שומעת את הצליל של הזכוכית המתנפצת בפח הלא נכון ובשעה אסורה, וחוזרת הביתה עם חיוך  והרגשה קלה של ניצחון.

 

 

 

 

 

 

18 תגובות בנושא “הערות אחדות על הולנדים וזבל

 1. לצערי אין לי חברים הולנדים לשתף איתם אבל גם ככה זה אחלה פוסט שמעלה הרבה הרהורים מעניינים. למשל, אם ההולנדים אוהבים זבל מה אוהבים הישראלים?

  אהבתי

  1. תודה נועה. זאת באמת שאלה- מה מסתתר מאחורי אהבת הזבל שלהם? לדעתי זה איזה מצפן פנימי ששואף כל הזמן לסדר מופתי, בכל תחום בחיים, הזבל הוא אחת הנגזרות שלו, או אחת התחנות הסופיות 😉 ומה אוהבים הישראלים? גם ישראלים אני מניחה, אוהבים סדר וניקיון, אולי קצת פחות מההולנדים, אבל יוצא להם בלגן.

   אהבתי

 2. בדיוק היום היה לי דיון עם חברה על נושא מיחזור בארץ הקודש.
  יש לנו שני פחים, בחוץ יש שלושה פחים. אנחנו מהמקפידים למיין.
  מגיעה המשאית זבל, ו…….נחשי מה קורה!!!!!
  פוסט נהדר, פפפסססס (סוד), גם אני אוהבת לעשות דווקא😁

  אהבתי

  1. תודה גלית. ממש חלם עם המשאית זבל, כל כך ישראלי. אין מצב לדבר כזה פה, והיום גיליתי שיש גם בדיקות זבל. מי שלא עומד בהן, מוצאים אותו וקונסים בכיכר העיר. אנחנו חייבים לעבור את הבדיקת זבל !

   אהבתי

 3. איזה פוסט נהדר! כתוב בצורה מעולה! זה באמת יכול להיות מאוד מבלבל כל הפחים האלה, אבל אני מקווה שבישראל יתקדמו אפילו לחצי ממה שהולך בהולנד

  אהבתי

  1. תודה סהר. אנחנו לגמרי נסחבים רחוק רחוק מאחור עם הזבל הישראלי שלנו. זה מתחיל עוד הרבה לפני המחזור, במודעות החסרה. אולי כשיגדלו הנכדים, יזכו להפריד זבל לארבעה פחים 🙂

   אהבתי

 4. בדיוק חזרתי משם, כן רק פעם בשבוע אוספים את הזבל,,, אבל הרחובות נקיים,,, שקיות ניילון לא מתעופפות ברוח בכל מקום,, חיתולים מלוכלכים לא נזרקים מהחלונות,,,
  ואם כבר מרכלים על ההולנדים,,, צפירה אחת של מכונית לא שמעתי בכל שלושת השבועות,,, בדלי סיגריות לא נזרקו מחלונות הרכבים,,,,כל רכב עצר לי הרבה לפני מעבר החצייה ולא חתך אותי באמצע מעבר החצייה…
  סליחה,,, אבל ההולנדים אוהבים ניקיון ,,,,,,, אנחנו אוהבים זבל,, עובדה כל הרחובות שלנו "מקושטים" בזבל…
  כן, זה לא קל לעמוד בסטנדרטים שלהם,, אבל נעים מאד לחיות במרחב הציבורי השקט הנקי ו ה מ ס ו ד ר ! ! !

  אהבתי

  1. תודה גסי! באמת נקי ונעים מאוד לחיות ככה, ברור שזה עדיף על הבלגן והלכלוך בארץ. ויש לנו הרבה
   מה ללמוד. אני לגמרי בעניין.

   אהבתי

 5. אני קוראת את הפוסט ומעבר לגלי הצחוק שואלת את עצמי מי כאן הלא הגיוני, ההולנדים עם הסדר המופתי או אחנו הישראלים..
  האמת שהבנתי את ילדך. קצת מלחץ משהו.. 🙂

  אהבתי

  1. שלום מתלבטת, תודה על התגובה! אין ספק שהסדר ההולנדי תורם לאיכות החיים, והיא סבבה לגמרי כאן, האיכות. הילדים כבר התרגלו, וגם אנחנו. סה"כ זה די פשוט ונוח 🙂 הפוסט, כמובן, הציג את הדברים בהגזמה ובזרקור הומוריסטי.

   אהבתי

 6. איזה מעולה שכל ההוראות כתובות על הפחים!
  ואהבתי שמשתמשים בפיקוח חברתי כאמצעי אכיפה. טוב שמצאו ללחץ חברתי אפיק חיובי.
  אני מבינה שגבול ההתמרדות שלך נעצר שנייה לפני ההשתייכות למיעוט – הברברי, הגס וחסר הנימוס 🙂 (כלומר, עוד לא השארת חפץ ליד הפח?).
  ומעניין הקטע של בין 8 ל-10. 8 נשמע לי טיפה מוקדם לזכוכיות מתנפצות, ומעניין אותי מה קורה ב-11 שצלילי זכוכית שבורה עלולים לחבל בו.
  תובנות מעניינות על ההפרדות האלה. אני, אגב, לא מבינה למה זה טוב – כמו ישראלית טובה 🙂

  אהבתי

  1. הי לאה, תודה על התגובה. בטח שהשארתי דברים ליד הפח. לפני שראיתי מה כתוב עליו. עכשיו אחשוב פעמיים. בחיי שזה עובד.
   לגבי שעות הזכוכית, ובכן, מסתבר שמדובר על 10… בערב. לא ראיתי את האותיות p.m. הקטנות והאירו את תשומת ליבי לכך. זה כמובן מוציא את כל העוקץ, אבל נו, ניחא. למה לקלקל סיפור טוב עם עובדות. 🙂

   Liked by 1 person

  1. תודה עופר. כן, ממש ככה, המחזור הוא חשוב ומועיל, ויש גם משהו טוב ובריא בחינוך לזה, במשמעת ובכללים. אבל בעין הישראלית שלנו, אכן יש דברים והיבטים שלפעמים נראים קצת מגוחכים. ואני שמחה דווקא על נקודת המבט הזו, שמאפשרת מבט מבחוץ, פרופורציות ושפיות 🙂

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s